Naredbom Vrhovne komande oružanih snaga BiH 30.06.1992. godine formiran je Posadni bataljnon policije Visoko kojeg sačinjava rezervni sastav policije. Bataljon počinje da djeluje 01.07.1992. godine formiranjem komande bataljona u čiji sastav ulaze:
Ahmić Abdulah – komadant bataljona
Buza Jusuf – zamjenik komadanta
Burić Mensur – pomoćnik komadanta političkog rada
Tajić Šerif – pomoćnik komadanta za obavještajno-bezbjedonosne poslove
Buljumšić Faruk – pomoćnik komadanta za pozadinu
Zečević Mirsad – referent tehničke službe
Konjo Asim – referent intedantske službe
Omeragić Zijad – referent sanitetske službe
Rizvanović Muharem – referent općih poslova
Pejdah Suad – komandir komande stana
Bataljon je bio sastavljen od 4 posadne čete:
-četa Moštre
-četa Gračanica
-četa Visoko
-četa Buci
Bataljon je bio ustrojen formacijski kako bi najbolje mogao odgovarati vremenu i zadacima koji je pred njega postavila Komanda, a to su:
-Zaštita života i lične sigurnosti građana
-Obezbjeđenje i zaštita određenih ličnosti i objekata
-Spriječavanje, otkrivanje i hvatanje isvršilaca krivičnih djela i njihovo predavanje nadležnim organima
-Kontrola vozila i lica na punktovima
-Pronalaženje i oduzimanje oružja, municije i eksploziva -Prikupljanje bezbjedonosno interesantnih saznanja na spriječavanju neprijateljskih djelatnosti
-Zaposjedanje određenih položaja za odbranu općine Visoko i države Bosne i Hercegovine, kao i izvođenje borbenih dejstava
-Izvršavanje i drugih zadataka koje naredi komanda Općinskog štaba odbrane.
Međutim važno je napomenuti da je ovaj bataljon prvobitno mobiliziran 20.09.1991. godine, kada je došlo do mobilizacije rezervnog sastava MUP-a Bosne i Hercegovine. Mobilizacija rezervnih sastava uslijedila je zbog premeještanja Titogradskog korpusa u istočnu Hercegovinu. Svoje poslove i zadatke bataljon obavlja do 21.08.1992. godine, kada je upućen na obuku u nastavni centar Urije, gdje ostaje do 26.08.1992. godine. Zbog nastale situacije na linije odbrane Vratnica, bataljon se u rekordno kratkom vremenu prebacuje na tu liniju koju preuzima taj isti dan i ostaje do 10.10.1992. godine.
23.12.1992. ggodine u sadejstvu sa „Tufinom četom“, Posadni bataljon policije Visoko realziuje akciju deblokade putnog pravca Visoko – Buci (dionice Zbilje). Zadatak je bio potisnuti neprijateljske linije odbrane s Čelina i Plješevice odakle su pod borbenom vatrom kontrolirali spomenuti putni pravac.
Pomjerenjem neprijatelja za oko 500 metara sa spomenutih položaja deblokiran je putni pravac Visoko – Buci na kojem je život izgubila 23 civila i uništeno 10 motornih vozila. Zbog blokade ove dionice puta, sav promet materjalno-tehničkih sredstava i ranjenika odvija se obilaznim putevima preko Tušnjića na Srhinje – Topuzovo polje ili Lisovo – Moštre.
Buza Jusuf preuzima dužnost komandanta bataljona (Rasmin Buza, njegov zamjenik) – Abdulah Ahmić upućen na novu dužnost.
01.04.1993. godine – Posadni bataljon policije Visoko dobija novu l/o (liniju odbrane) na Kula Banjeru – Vratnički han.
28.01.1993. g. – Dio bataljona upućen je prema Kiseljaku, položajima HVO-a, u sela Brezovik, Lisovo, Kaliče i Gornju Zimču.
Naredbom Opštinskog štaba odbrane Visoko (str.pov.br. 05/122-1) od 04.02.1993. godine, Posadni bataljon policije Visoko transformiše se u Drugi protiv-diverzantski odred (2. PDO).
Naredbom o formiranju 321. bbr. – 2. PDO je preimenovan u Drugi brdski bataljon (2.bb / 321. Bbr).
19.04.1993. godine zauzeto je Lisovo brdo tt.768 (uz pridodatu pomoć dijela 4. bataljona OpŠO Vareš): osvojeno 12 vatrenih tačaka i smještajna zemunica.
Linije odbrane na tom dijelu predate su snagama OpŠO Kiseljak na dan 04.07.1993. godine.
06.07.1993. godine Interventna jedinica 2.PDO u sadejstvu s „Tufinom četom“ i „Bugarovim vodom“ zauzimaju kotu 973, Stogić – najdominantniji objekat na području općine Visoko.
18.04.1994. godine, dio jedinice se upućuje na olovsko-vareško ratište u selo Budoželje sa zadatkom da sadejstvuju u akcijama udruženih snaga 1. Korpusa na Nišičkoj visoravni.
U maju 1994. godine u sastavu Združenog bataljona 126. bbr učestvuju u odbrani Moševačkog brda.
Od 8. maja do 27. juna 1994. godine, pripadnici ove jedinice su sa saborcima drugih armijskih formacija uspjeli očuvati dostignute linije odbrane.
Naredbom br. 01/1190-3 od 14.4.1993. g. 3. Korpusa, POHVALJEN je 2. PDO za izuzetne zasluge u borbi protiv agresora i doprinosa jačanju Armije R BiH.
Ova formacija će do kraja rata pretrpjeti još nekoliko transformacije o kojima ćemo pisati u narednom periodu.