U SREBRENICI se u subotu obilježava 20. godišnjica genocida nad srebreničkim Bošnjacima što su ga 1995. godine počinili pripadnici tadašnje vojske i policije bosanskih Srba, a očekuje se da će ovogodišnja komemoracija u tom gradiću na istoku Bosne biti najmasovnija dosad.
11: 00 “U Srebrenici mi Europljani smo pali. Jedino što možemo sada učiniti i jedini način da iskažemo poštovanje tim žrtvama jest da ponovno ustanemo. I da to napravimo u jednom od najtežih trenutaka za Europu. Zadržati sjećanje, raditi na pomirenju i na Europskoj uniji zasnovanoj na bratstvu i solidarnosti i dovoljno snažnoj da se suoči sa brojnim i teškim izazovima koje imamo unutar naših granica i svuda oko nas. Da bi moja generacija bila posljednja koja je svjedočila i koja je proživjela takvu tragediju u Europi”, kazala je u poruci visoka predstavnica Europske unije za vanjsku politiku i sigurnost Federica Mogherini
10:50 Tragedija u Srebrenici ispisala je najcrnje stranice nedavne povijesti Europe i taj zločin poziva na odlučnu akciju kako se nešto slično ne bi nikada više ponovilo a za to je nužno očuvati jedinstvo Euripske unije, poručila je visoka predstavnica Europske unije za vanjsku politiku i sigurnost Federica Mogherini u posebnoj izjavi u povodu dvadesete obljetnice genocida u kojemu je ubijeno osam tisuća srebreničkih Bošnjaka.
10:34 Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić doputovale su u subotu prijepodne u Srebrenicu gdje će predvoditi hrvatsko izaslanstvo na središnjoj komemoraciji posvećenoj Bošnjacima ubijenim u genocidu 1995. godine.
Po dolasku u Srebrenicu Grabar-Kitarović i Pusić su se uputile u memorijalni kompleks u Potočarima gdje su ih dočekali načelnik općine Ćamil Duraković i predstavnici udruga koje okupljalju preživjele Srebreničane i članove obitelji ubijenih.
“Dobro došla kraljice Balkana i nado Bosne i Hercegovine”, kazala je uz srdačni pozdrav hrvatskoj predsjednici Hatidža Mehmedović, predsjednica udruge “Majke Srebrenice”.
10:10 Aleksandar Vučić stigao u Potočare. Razgovarao sa majkama Srebrenice, one mu stavile Cvijet Srebrenice na rever. ”Hvala vam što ste došli”, rekla je predsjednica udruženja ”Majke Srebrenice” Hatidža Mehmedović i stavila srebrenički cvijet ‘Sjećanje’ na Vučićev rever.
“Dvadeset godina je prošlo od stravičnog zločina koji se dogodio u Srebrenici. Ne postoje riječi kojima bilo tko može izraziti žal i tugu za stradalima, kao i bijes i ogorčenje prema onima koji su taj monstruozni zločin počinili. Srbija, jasno i nedvosmisleno, osuđuje taj užasni zločin, gnuša se onih koji su u njemu sudjelovali i nastaviće da ih privodi pravdi”, izjavio je srpski premijer Aleksandar Vučić te tako jasno i nedvosmisleno osudio užasni zločin koji se prije 20 godina dogodio u Srebrenici i gnuša se onih koji su u njemu sudjelovali prenosi Televizija N1.U pismu javnosti, pred polazak u Srebrenicu, premijer je naveo da ne postoje riječi kojima nezko može izraziti žal i tugu za stradalima.“Moja obaveza je da se poklonim žrtvama, to je čin kojim se određujemo prema budućnosti. A ta – naša zajednička budućnost, nikako ne može biti žrtvovana zbog bilo čije, osobne, ili nacionalne sebičnosti. Toga ne smije biti među toliikim grobovima”, poručio je Vučić.
9:30 U Srebrenicu stiže i bivši američki predsjednik Bill Clinton
9:20 ”Istina je jedini lijek, gorak, ali jedini”, kazao je bivši ministar vanjskih poslova Srbije Vuk Drašković zaTeleviziju N1. ”Mi ne smijemo više nikad biti jedni protiv drugih. Naseljavamo isti prostor, istih smo korijena, pričamo isti jezik i izmješani smo svuda na ovom prostoru”, kazao je, ali istaknuo je i to da se problem rješava na jednom drugom nivou.
Drašković je naglasio da Srbiji treba priopćiti istinu, koja je trenutno vrhovna vojna tajna kao i da su Službe sigurnosti jedine nedodirljive te stvaraju žalosno raspoloženje i mržnju preko svojih medija i političara koji su bili aktivni i devedesetih godina.
“Spadam u one koji misle da je Bošnjacima Srebrenica isto što je Srbima Jasenovac za vrijeme II svjetskog rata. Poštujem bol Bošnjaka”, rekao je Drašković.
9:15: Nakon komemoracije u Memorijalnom kompleksu u Potočarima koja počinje u 10 sati i 30 minuta uslijedit će i pokop 136 žrtva žrtava genocida čija su tijela u proteklim godinama pronađena u nekoj od masovnih grobnica.
Do sada je na groblju unutar memorijalnog kompleksa pokopana 6241 žrtva.
9:00 Protokolom je predviđeno da hrvatska predsjednica bude jedna od onih koji će govoriti tijekom komemoracije. Dolazak u Srebrenicu u zadnji je trenutak otkazala visoka predstavnica Europske unije za vanjske poslove i sigurnost Federica Mogherini zbog nastavka nuklearnih pregovora s Iranom.
8:30 Tisuće ljudi počele su pristizati u Srebrenicu u subotu od ranih jutarnjih sati kako bi u tom gradiću na istoku BiH sudjelovali u komemoraciji u povodu dvadesete obljetnice genocida što ga je vojska bosanskih Srba počinila u srpnju 1995. godine kada je ubijeno više od osam tisuća Bošnjaka. Više od 140 autobusa i stotine osobnih automobila na prilaznim su cestama a organizatori su najavili kako očekuju dolazak i do pedeset tisuća ljudi. Na osiguranju je angažirao više od dvije tisuće policajaca.
Načelnik općine Srebrenice i predsjednik organizacijskog odbora za obilježavanje 20. godišnjice genocida Ćamil Duraković kazao je da se na komemoracijama očekuje nazočnost oko 50 tisuća ljudi. “Mi smo obavili sve pripreme, a na dženazi očekujemo pedeset tisuća ljudi”, izjavio je Duraković.
Na komemoraciji Grabar Kitarović i Pusić
Hrvatsku će na komemoraciji predstavljati predsjednica države Kolinda Grabar-Kitarović i potpredsjednica vlade i šefica diplomacije Vesna Pusić.
Uz članove obitelji i druge posjetitelje, u Srebrenici će se u subotu naći i izaslanstva više od devedeset država i različitih međunarodnih organizacija koji žele odati počast žrtvama. Osim Hrvatske, na razini šefova država bit će zastupljene Slovenija i Crna Gora, a dolaze premijeri i Turske i Albanije.
I predsjednik srbijanske vlade Aleksandar Vučić najavio je nakon dugog premišljanja kako će im se pridružiti. Europsku komisiju predstavljat će visoka predstavnica za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini. Počast žrtvama genocida doći će odati predsjednik Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Theodor Meron i tužitelj Serge Brammertz. No najveću pozornost vjerojatno će privući bivši američki predsjednik Bill Clinton koji u Srebrenicu stiže kao osobni izaslanik sadašnjeg predsjednika Baracka Obame.
Postrojbama je zapovijedao Ratko Mladić
Postrojbe kojima je zapovijedao Ratko Mladić zaštićenu zonu Srebrenice napale su 6. srpnja 1995. Pri tom su naišli na slab otpor nizozemskih vojnika iz sastava UNPROFOR-a kojima je zbog političkih prijepora i neodlučnosti UN-a bila uskraćena i zračna potpora borbenih zrakoplova bez čega nije bilo moguće zaustaviti prodor srpskih snaga.
Konačni pad Srebrenice slijedio je 11. srpnja nakon čega su nizozemski vojnici Mladićevom snagama predali sve Bošnjake koji su spas potražili u bazi u Potočarima.
Istodobno je trajao progon bošnjačkih muškaraca koji su se kroz šumske predjele pokušali izvući prema teritoriju pod nadzorom Armije BiH u pravcu Tuzle.
Masovne likvidacije zarobljenih Bošnjaka počele su 13. srpnja, a više od 23 tisuće žena i djece protjerano je. Područje Srebrenice u cijelosti je etnički očišćeno.
Prijavljen nestanak 8372 osobe
Taj su zločin Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i Međunarodni sud pravde (ICJ) okvalificirali kao genocid sukladno odredbama konvencije o sprečavanju genocida iz 1948. godine. Nakon pada Srebrenice prijavljen je nestanak 8372 osobe bošnjačke nacionalnosti i jednog Hrvata, Rudolfa Hrena.
Do sada su pronađeni i identificirani te u Potočarima pokopani ostaci 6241 žrtve. U potrazi za posmrtnim ostacima ubijenih Srebreničana forenzičari su do sada otkrili čak 93 masovne grobnice. Za zločine počinjene u Srebrenici za proteklih dvadeset godina optuženo je ukupno 70 osoba.
Od toga je njih 20 optuženo pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY), a 50 pred Sudom BiH.
ICTY je zbog odgovornosti za srebrenički genocid osudio 13 osoba, od toga trojicu zapovjednika vojske bosanskih Srba doživotno. Čekaju se još prvostupanjske presude Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću te pravomoćne presude Jovici Stanišiću i Frenkiju Simatoviću.