Na današnji dan ubijen je prvi ratni potpredsjednik Vlade Bosne i Hercegovine, Hakija Turajlić. On je 8. januara 1993. godine ubijen na punktu “Sijera 4“, kojeg su držali pripadnici srpskih vojnih formacija kod Kasindolske ulice u blizini sarajevskog aerodroma.
“Ledara. Grad nema struje ni vode već 32. dan. U Sarajevo, na aerodrom, stigla je delegacija Republike Turske, ali joj nije omogućeno da dođe u grad. S tom delegacijom je razgovarao potpredsjednik Vlade RBiH Hakija Turajlić. Na povratku s aerodroma, četnici su zaustavili vozilo UN-a u kojem je bio Turajlić, i onda ga, u vozilu, ubili. Izetbegović se u Parizu susreo s predsjednikom Francuske, Miteranom. UN je opet odgodio odluku o zabrani vojnih letova iznad BiH”, odlomak je iz jednog ratnog dnevnika koji je kasnije objavljen i u “Biografiji Sarajeva ‘93-‘93“, koju je pripremio Edo Hodžić.
“Još smo užasnuti zbog ubistva Hakije Turajlića. Ubili su ga pred očima francuskih vojnika“, napisano je u tom ratnom dnevniku 9. januara.
Prvi potpredsjednik Vlade BiH i prijeratni direktor Energoinvesta mučki je ubijen pred očima francuskih vojnika dok se u oklopnom vozilu UNPROFOR-a vraćao sa sarajevskog aerodroma gdje je imao sastanak sa predstavnicima turske vlade.
Na punktu “Sijera 4“, srpska vojska je zaustavila vozilo uz nezakonit zahtjev za inspekciju UN-ovog transportera.
Pripadnici francuskog UNPROFOR-a na čelu sa pukovnikom Sartrom poslušali su naređenje srpskih vojnika i otvorili vrata vozila. U tom trenutku začuo se rafal. Hakija Turajlić je ubijen.
Čovjek koji je nekada bio na čelu Energoinvesta i sklopio brojne poslovne ugovore zahvaljujući kojima su toj firmi otvorena vrata svjetskog tržišta iza sebe je ostavio suprugu i dvoje djece. Nažalost, sve do danas, niko nije odgovarao za ubistvo ovog divnog čovjeka, supruga i oca.
Naime, Sud je za ubistvo Turajlića sumnjičio bosanskog Srbina Gorana Vasića, međutim on je oslobođen te tačke optužbe, jer kako se navodi u izjavi iz 2002. godine koju je dao Davorin Jukić iz sarajevskog kantonalnog suda, ‘sud je imao dovoljno dokaza, ali nije bilo ‘dovoljno konkretnih dokaza’ za odgovornost optuženog.’
Treba spomenuti i to da se odgovorne vlasti u BiH nikada nisu pozabavile odgovornošću francuskog bataljona pod čijom zaštitom je i ubijen prvi potpredsjednik Vlade BiH.