Državno odvjetništvo pokrenulo je istragu protiv zapovjednik I brigade HVO-a Nedjeljka Obradovića kojega sumnjiči za ratni zločin nad Bošnjacima na području općina Stolac i Čapljina 1993. i 1994. tijekom sukoba HVO-a i Armije BiH.
Županijsko državno odvjetništvo u Splitu je ne otkrivajući identitet izvijestilo da je, nakon pribavljanja cjelokupne dokumentacije Tužiteljstva BiH, donijelo rješenje o provođenju istrage protiv 60-godišnjaka s hrvatskim i BiH državljanstvom zbog sumnje u počinjenje ratnog zločina protiv civilnog stanovništva i kazneno djelo ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika.
Zarobljenici u logorima Dretelj i Gabela
Sumnjaju da je od početka travnja 1993. do travnja 1994. tijekom oružanog sukoba između Armije BiH i Hrvatskog vijeća obrane (HVO), kao zapovjednik I. brigade HVO-a “Knez Domagoj”, u jugoistočnoj Hercegovini, na području općine Stolac i Čapljina, odgovoran za primjenu propisa međunarodnog prava, postupao protivno odredbama Ženevske konvencije.
”Postoji osnovana sumnja da je okrivljenik zapovjedio provođenje raseljavanja i premještanja civilnog bošnjačkog stanovništva u dijelove BiH pod kontrolom Armije BIH i druge zemlje te odvođenje zarobljenih civila i ratnih zarobljenika u logore Dretelj i Gabela (općina Čapljina), kao i u druge objekte koji su korišteni za zatočenje Bošnjaka i to u policijskoj stanici Stolac, školi u Crnjićima, tvornici TGA i VPD i Koštanoj bolnici u Stocu, silosu u Čapljini, u vojarni Grabovina te Heliodromu”, navodi tužiteljstvo.
Protjerivanje, čišćenje i prisilno premještanje civila
Dodaju i da su pripadnici I. brigade HVO-a “Knez Domagoj” provodili masovno koordinirano protjerivanje, čišćenje i prisilno premještanje civila bošnjačke nacionalnosti pod paljbom iz vatrenog oružja pri čemu su usmrtili i tjelesno ozlijedili veliki broj žrtava.
U logorima su pripadnici I. brigade HVO-a “Knez Domagoj” svakodnevno fizički i psihički zlostavljali civile i ratne zarobljenike uz ograničenu slobodu kretanja, prema njima okrutno postupali u uvjetima pretrpanosti, bez dovoljno hrane i vode te koristili za prisilni rad. Od posljedica fizičkog zlostavljanja mnogi su zatvorenici teško tjelesno ozlijeđeni, a mnogi su i preminuli.
Nije ništa poduzeo da spasi žrtve
Državno odvjetništvo tvrdi kako 60-godišnjak nije poduzeo ništa da spasi žrtve, iako je imao zapovjedne ovlasti te je znao da civili i ratni zarobljenici koji su tamo neosnovano zatočeni borave u teškim uvjetima, da ih čuvari i pripadnici brigade kojom je zapovijedao svakodnevno fizički i psihički zlostavljaju te koriste za prisilni rad.
Okrivljenik je pristao da njemu podređene osobe nastave s protupravnim radnjama, kao i na njihove posljedice te propustio da se prijave i istraže i drugi zločini protiv bošnjačkog stanovništva koji su počinjeni u inkriminiranom vremenu, ističe tužiteljstvo.