Danas je 74. godišnjica sjećanje na Aušvic-Birkenau (Auschwitz-Birkenau), gdje su počinjeni teški zločini holokausta protiv Jevreja
Bio je to dana kada su snage sovjetske Crvene armije oslobodile više od 200.000 zatvorenika iz nacističkog logora smrti – Auschwitza. Vjeruje se da je od 1940. do 1945. godine u Poljskoj, pod nacističkom vlašću, ubijeno oko 1,5 miliona ljudi.
Bio sam u Auschwitz-Birkenau 1. februara, 2011. god. Slike koje nosim u sebi su neizbrisive, kao što su mi neizbrisive slike iz Srebrenice. Sličnost Auschwitz-Birkenau i Potočara-Srebrenice nije samo simbolična, već stvarna.
Ove godine je i 24. godišnjica genocida nad Bošnjacima u Srebrenici i oko Srebrenice, gdje su srpske vojne i paravojne jedinice ubile više od 8.000 Bošnjaka, od dječaka do staraca. Baš kao i u slučaju Auschwitza, počinitelji i oni koji su osmislili i naredili genocid u Srebrenici su poznati.
Ne smijemo zaboravti ni Auschwitz, ni Jasenovac, ni Srebrenicu. Svi moramo učiti o holokaustu i genocidu, ne samo kao o povijesnim činjenicama već i kao načinu da upoznamo našu djecu o opasnostima rasizma, anti-semitizma, islamofobije i drugih primjera ljudske netrpeljivosti.
Žrtve genocida u Bosni i Hercegovini danas najdublje i najiskrenije suosjećaju sa žrtvama holokausta u Auschwitzu i zato su Bošnjaci više nego iko drugi u svijetu pozvani da kažu svoju riječ osude holokausta, da se ograde od svih onih koji negiraju holokaust na bilo koji način, te da pozovu čovječanstvo da se iznova obaveže na zavjet „Nikad više“.
Nažalost, Evropa je taj zavjet iznevjerila u Srebrenici. Vrijeme, sad ili nikad, da se Evropa, ali i cijeli svijet, iznova obaveže na taj zavjet pred Bogom i svijetom, tako da naša djeca, naši unuci i njihovi potomci ne strahuju od novog genocida, posebno od onih koji još nisu odustali od negiranja genocida, od novog zločina protiv čovječnosti.
To je ono što danas, na ovaj dan sjećanja na holokaust, svijet mora čuti. Onaj koji negira dokazani zločin holokausta i genocida smprema je počiniti novi zločin protiv čovječnosti. Stoga, obaveza je ujedinjene savjesti čovječanstva da ga u tome spriječi.
Sa žrtvamo holokausta u Auschwitzu danas suosjećamo s dovom (molitvom) Bogu:
Bože Svemoćni, ako pogriješimo, podari nam snagu Ademovog (a.s.) pokajanja;
Ako nas zadesi nesreća, pouči nas Nuhovoj (a.s.) lađi spasa;
Ako nas zamrači krivovjerje, osvijetli nam put Ibrahimovim (a.s.) pravovjerjem;
Ako nas uhvati strah od silnika, osposobi nas Musaovom (a.s.) pravdom;
Ako nam se ponudi mržnja, spasi nas Isaovom (a.s.) ljubavlju;
Ako budemo protjerani iz domova naših, osnaži nas Muhamedovom (a.s.) željom za povratkom domovima našim.
Bože Milostivi, ujedini naša srca u humanosti.
Učvrsti korake naše u istini i pravdi.
Bože Pravedni, molimo Te da nasilnicima oduzmeš mač, a slabima da podariš moć vjere u istinu i pravdu.
Molimo Te, Bože, da tuga bude nada;
Da osveta bude pravda; da majčina suza bude molitva; da se više nikad i nikome ne ponovi Aušvic i Srebrenica!
أللهم اليك اشكو ضعف قوتي، و قلّة حيلتي، و هواني علي الناس، يا ارحم الرحمين.
انت رب المستضعفين، و انت ربي.
الي من تكلني؟ الي بعيد يتجهمني؟ ام الي عدو ملكته امري؟
إن لم يكن بك علي غضب فلا ابالي، بلا عافيتك هي اوسع لي.
أعوذ بنور وجهك الذي اشرقت له الظلمات،
صلح عليه امر الدنيا و الآخرة من ان تنزل بي غضبك، او يحلّ علي سخطك.
لك العتبي حتي ترضي, و لا حول و لا قوّة الا بك.
Mustafa Cerić